Антипсихотичні препарати призводять до ожиріння


19.02.2012

У 2008 році приблизно 14300000 американців почали приймати антипсихотичні препарати, як правило, показані при біполярному розладі, шизофренії, або ряді інших поведінкових розладів. Це робить ці препарати одними з найпоширеніших ліків в США. Майже всі з цих препаратів, як відомо, викликають метаболічні побічні ефекти такі, як ожиріння і цукровий діабет, в результаті чого у пацієнтів виникає важкий вибір між поліпшенням їх психічного здоров'я та заподіянням шкоди їх фізичному здоров'ю.


У статті, опублікованій 31 січня в журналі Molecular Psychiatry, вчені з Sanford-Burnham Medical Research Institute (Sanford-Burnham) показують, як антипсихотичні препарати перешкоджають нормальному обміну речовин, активізуючи білок SMAD3, важлива частина трансформації TGFbeta.

TGF-beta - це білок, який грає важливу роль у підтримці імунітету і придушенні розвитку ракових пухлин. У нормальних клітинах він контролює ріст ракових клітин, однак у хворих клітинах призводить до зворотного ефекту. TGF-beta являє собою один з ферментів, задіяних в процесі клітинного поділу.

У цьому дослідженні всі антипсихотичні препарати, які викликають метаболічні побічні ефекти, активували SMAD3, в той час як деякі нейролептики не чинили подібного побічного ефекту. Крім того, активація SMAD3 нейролептиками була абсолютно незалежна від їх неврологічних ефектів, збільшуючи ймовірність того, що можна розробити антипсихотичні препарати, які зберігають корисний терапевтичний ефект в головному мозку, але не мають негативних метаболічних побічних ефектів.

"Тепер ми знаємо, що багато нейролептики викликають ожиріння і цукровий діабет, тому що вони впливають на TGFbeta. З усіх препаратів протестованих нами, тільки два не надали метаболічні побічні ефекти", сказав Fred Levine, доктор медичних наук, директор the Sanford Children's Health Research Center at Sanford-Burnham і головний автор дослідження.

У попередньому дослідженні, спрямованому на розвиток нових ідей в області цукрового діабету, доктор Fred Levine і його команда досліджували препарати, які можуть впливати на здатність організму виробляти інсулін, (гормон підшлункової залози, який регулює рівень глюкози).

Тоді вони вперше помітив, що багато нейролептики змінюють активність гена інсуліну. У поточному дослідженні, вчені мають намір з'єднати точки між антипсихотичними препаратами та інсуліном.

Експерименти в лабораторії показали, що нейролептики як відомо, викликають метаболічні побічні ефекти шляхом активації TGFbeta. Це призводить до порушення вироблення інсуліну.

Переймаючись питанням, ставилися їх початкові лабораторні спостереження до людського досвіду, дослідники повторно проаналізували раніше видані структури експресії гена в мозковій тканині хворих на шизофренію, які отримували антипсихотичні препарати.

Те, що вони виявили, підтвердило їх результати. Активація TGFbeta відбулася лише у тих пацієнтів, які отримували антипсихотичні препарати. Дивлячись далі, вони знайшли, що ступінь, до якої кожні нейролептики активізував TGFbeta в мозку людини, корелювала дуже близько до ступеня, до якої ті ж самі препарати активізували SMAD3 і вражали промотор інсуліну в їх експериментах на клітинній культурі. TGFbeta також відіграє важливу роль у розвитку метаболічних захворювань у людей, які не приймають антипсихотичні препарати.

"Відомо, що люди, які мають підвищений рівень TGFbeta більш схильні до цукрового діабету. І в незалежності від причини підвищення, це дуже погано для організму", сказав доктор Fred Levine.

"Той факт, що нейролептики можуть активувати TGFbeta, повинен становити великий інтерес для фармацевтичних компаній. Ми сподіваємося, що ця нова інформація призведе до розробки більш досконалих препаратів".

 
Рейтинг@Mail.ru