Аутизм можна буде виявляти


19.02.2012

Як вдалося з'ясувати ученим в результаті недавнього дослідження групи дітей, що страждають від аутизму, у лікарів є можливість ще в перший рік життя дитини виявити фактори, які вказують на ймовірність розвитку цього психічного розладу в майбутньому. В рамках даного дослідження, британські вчені відібрали групу з 104-ох дітей віком від шести до десяти місяців, і продовжували стежити за розвитком малюків, поки їм не виповнилося три роки. У результаті вчені прийшли до висновку, що ті діти, у яких в три роки були зафіксовані деякі ознаки аутизму, ще в перші місяці свого життя виявляли незвичайну активність мозку при візуальному контакті з особами людей.


На думку керівника дослідження Марка Джонсона (Mark Johnson), директора Центру з розвитку мозку і когнітивних здібностей при Беркбек-Коледжі Лондонського університету (Centre for Brain and Cognitive Development at Birkbeck College, University of London), результати їх досліджень вказують на те, що існує можливість передбачення ризику розвитку аутизму у дітей. Причому, пророкувати можна ще тоді, коли дитині тільки виповнилося півроку; для цього лише необхідно провести сканування мозку, зафіксувавши певні моменти його функціонування.

Аутизм, від якого страждають, в середньому, близько одного відсотка людей на нашій планеті, є певний психічний розлад, що виражається в яскраво вираженій нездатності хворого до нормального спілкування з оточуючими його людьми. При одній з найбільш м'яких форм аутизму, званої синдромом Аспергера, симптоматика захворювання виражена не так сильно, і може зберігатися певна здатність до соціалізації. Бувають і більш важкі форми, проявляються в яскраво вираженому природженому слабоумстві. Примітно, що чим раніше доктора виявлять у дитини труднощі з соціалізацією і комунікативним процесом, тим простіше їм буде допомогти таким дітям долати багато симптомів, розвиваючи в собі необхідні навички спілкування. Однак аутизм має звичай проявлятися, приблизно, після дворічного віку - не раніше, а цей факт ускладнює діагностування захворювання на більш ранньому рівні.

"Оскільки немає ніяких явних поведінкових ознак в цьому віці (до одного року), які б вказували на небезпеку розвитку аутизму, ми вирішили виявити їх при безпосередньому скануванні мозку, аналізуючи його активність. Ми розраховували виявити ці більш явні ранні сигнали", - пояснює Джонсон ті причини, які підштовхнули вчених на подібного роду дослідження. Діти для дослідження були обрані не випадково - вчені звертали увагу на тих малюків, у яких ризик розвитку аутизму був великий, так як їхні старші брати чи сестри також страждали від цього психічного порушення. Для свого дослідження вчені використовували так звані пасивні датчики, які встановлювалися на шкірі голови малюків, демонструючи чіткі зміни в активності мозку у відповідь на появу перед очима дітей осіб людей. Вчені спочатку фіксували реакцію мозку дітей на обличчя людини, що дивиться безпосередньо кожному малюку в очі, а потім - в сторону.

Як виявилося, ті діти, які згодом не виявили ознаки аутизму, продемонстрували абсолютно різні характери активності мозку у відповідь на обличчя людини, що дивиться їм в очі, а потім в сторону. З іншого боку, у дітей, які згодом проявили ознаки аутизму, ця реакція була майже однаковою незалежно від того, чи дивилися дослідники малюкам в очі, або в сторону. Втім, дослідники не поспішають однозначно заявляти про те, що їх метод виявлення майбутнього психічного розладу точний на сто відсотків. Справа в тому, що не всі з малюків, не відреагували на різні становища осіб різної активністю мозку, виявили в більш пізньому віці ознаки аутизму. Тим не менш, на думку Джонсона, результати їх дослідження є першим кроком до розробки методики раннього виявлення аутизму в самому ранньому віці.

 
Рейтинг@Mail.ru