Прийом аспірину і парацетамолу потрібно контролювати


19.02.2012

Прийом ліків при перших ознаках застуди може нашкодити організму. Німецькі вчені застерігають: парацетамол і аспірин при передозуванні можуть викликати небезпечні для життя побічні реакції.


Практика показує, пише «Німецька хвиля», що близько 4 млн. німців звикли приймати болезаспокійливі та жарознижувальні ліки, особливо всім відомі аспірин і парацетамол. Однак ці ліки далеко не простими.

«Сьогодні парацетамол взагалі не отримав би допуску в якості лікарського препарату, навіть за рецептом, не кажучи вже про вільний продаж, - каже Кай Бруне, професор фармакології медичного факультету Ерлангенського університету. - Навіть дозволена добова доза - 4 грами - може викликати важке отруєння і ураження печінки, а всього лише дворазове перевищення цієї дози може призвести і зовсім гострою печінковою недостатністю. Іншими словами, у нас на ринку у вільному продажу є медикамент, здатний уже при незначному передозуванні викликати кому і летальний результат. Причому гостра печінкова недостатність - це дуже болісна смерть, що триває кілька діб. Коротше кажучи, цьому препарату взагалі не місце в аптеках ».

Аналогічну оцінку отримав і аспірин (ацетилсаліцилова кислота). «Знеболювальне дію ацетилсаліцилової кислоти триває всього кілька годин, а ефект розрідження крові - кілька діб, - підкреслює професор Бруне. - В результаті у пацієнтів, які взяли таблетку-другу аспірину, може знову відкритися і почати кровоточити щойно тривала подряпина або, скажімо, ранка в роті після візиту до зубного лікаря. Таким пацієнтам протипоказані хірургічні операції, навіть якщо з моменту останнього прийому ними аспірину минуло вже кілька днів. Тобто прийом аспірину означає підвищений і, як правило, нічим не виправданий ризик кровотечі ».

Дослідження британських медиків, результати якого були днями опубліковані в журналі «Archives of Internal Medicine», свідчить про те, що ризик, пов'язаний з прийомом аспірину, виправданий тільки для пацієнтів, вже перенесли важкий інфаркт міокарда чи інсульт.

Вкрай небезпечні і всі види комбінованих препаратів - тройчатки, пятірчаткі та інші пенталгін. «У таких препаратах позитивні ефекти рідко підсумовуються, а ось негативні властивості кожного з інгредієнтів дають у поєднанні кумулятивний негативний ефект. Тим більше що при прийомі таких комбінованих препаратів пацієнт практично не в змозі відстежити дозування окремих біологічно активних компонентів. Це швидко може привести до перевищення гранично допустимих добових доз », - застерігає професор Бруне.

Найбільш безневинні, на думку медика, ібупрофен і диклофенак. Ці препарати були допущені до безрецептурного продажу в Німеччині. «Їх перевага в тому, що вони швидше виводяться з організму, а тому ризик передозування набагато нижче - і вона не представляє небезпеки для життя», - пояснив учений.

Головний же висновок для людей при прийомі ліків - подумати, перш, ніж хапатися за пігулки, виключити безтурботне ставлення до медичних препаратів.

 
Рейтинг@Mail.ru